Budowa silnika spalinowego – podstawowe elementy

29 września

Silnik jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, które odpowiada za przemianę energii w pracę mechaniczną. Każdy z silników posiada podstawowe elementy, z których każdy posiada swoją funkcję.

Budowa silnika

Do podstawowych zespołów tłokowego silnika spalinowego należą układy takie jak:

  • Układ zapłonowy. W jego skład wchodzą:  świeca zapłonowa, aparat zapłonowy, cewka zapłonowa, zapłon bezrozdzielaczowy, przewody wysokiego napięcia, alternator. Układ ten stosuje się w silnikach, które posiadają zapłon iskrowy.
  • Układ chłodzenia. Głównym zadaniem układu chłodzenia jest utrzymanie właściwej temperatury pracy silnika niezależnie od jego obciążenia. W skład każdego układu chłodzenia wchodzą: termostat, chłodnica oraz pompa wody. Wyróżniamy dwa podstawowe układy systemy chłodzenia – pośredni oraz bezpośredni.
  • Układ zasilania. W skład układu zasilania wchodzą regulator ciśnienia, pompa paliwa, przepływomierz powietrza, dysza wtryskiwacza, wtrysk K-Jetronic, wtrysk LH-Jetronic, gaźnik, filtr powietrza, przepustnica. Głównym zadaniem tego układu jest dostarczanie do cylindrów silnika mieszanki paliwa z powietrzem.
  • Układ smarowania. Odpowiedzialny jest za odpowiedni stopień naolejowania silnika.
  • Mechanizm korbowy.  Jego zadaniem jest zamiana ruchu postępowego tłoka obrotowy wału korbowego. W skład każdego mechanizmu korbowego wchodzą: korbowód, tłok, wał korbowy oraz koło zamachowe.
  • Kadłub i głowica. Stanowią one obudowę mechanizmów korbowego i rozrządu. Co więcej służą również do zamocowania zewnętrznego osprzętu silnika. Dodatkowo, w skład tego układu wchodzą również przewody dolotowe i wydechowe, tuleje cylindrowe, kanały dolotowe.
  • Mechanizm rozrządu. Jego głównym zadaniem jest sterowanie napływem do cylindrów silnika świeżej mieszanki, a także sterowanie i usuwanie z nich spalin. Zasadnicze części mechanizmu rozrządu to: dźwigienki,  wałek rozrządu, zawory, popychacze, a także elementy napędu wałka rozrządu – pasek rozrządu oraz  łańcuch rozrządu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Web Spectrum 2018