Dotknij przeszłości w muzeum interaktywnym

31 grudnia

„Nauczycie się wielu faktów, ale jest po stokroć ważniejsze czuć historię, aniżeli ją znać”- napisał kiedyś jeden ze znanych niemieckich pisarzy. Miał w tym sporo racji, dlatego coraz częściej instytucje muzealne oferują zwiedzającym możliwość wczucia się w historię, dzięki czemu staje się ona nam po prostu bliższa.

Muzea XXI wieku

Kiedyś muzea zwiedzało się w celu obejrzenia eksponatów usytuowanych najczęściej za gablotą, a ich funkcja ograniczała się głównie do przekazywania konkretnych informacji. Dzisiaj, w związku ze znacznym postępem wszelkich atrakcji rozrywkowo – kulturalnych, muzea sięgają po różnorodne środki przekazu oparte na nowych technologiach. Ich celem stało się oddziaływanie na wszystkie zmysły turystów, stworzenie atmosfery, dzięki której będą mogli poczuć i w ten sposób zrozumieć historię lub dane zagadnienie. Tego typu miejsce nazywamy muzeum interaktywnym.

Interaktywnie w polskich muzeach

W Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej tego typu placówek. Do szczególnie godnych uwagi należą:

  • Muzeum Powstania Warszawskiego – w inspirujący sposób opowiada o przebiegu walk o Polskę z roku 1944. Znajduje się w nim bardzo wiele interaktywnych eksponatów, m.in. charakterystyczne dla tamtych czasów aparaty telefoniczne, przez które można odsłuchać wspomnień powstańców w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, replika niemieckiego bunkra zdobytego przez powstańców, czy replika kanału, w którym ukrywali się uczestnicy walk wyzwoleńczych.
  • Europejskie Centrum Solidarności – muzeum poświęcone partii NSZZ Solidarność. Największe wrażenie wywiera widok sali, której sufit wyłożony jest robotniczymi kaskami pracowników stoczni gdańskiej. Ponadto, zobaczyć tu można samochód milicyjny, wierną kopię sali przesłuchań lub gabinet Jacka Kuronia.
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – obiekt jest ciągle w trakcie budowy, ale już wiadomo, że będzie to jeden z nowocześniejszych budynków muzealnych w Polsce. Znajdą się w nim multimedialne ścieżki edukacyjne, eksponaty i repliki obiektów, mających związek z II wojną światową. Otwarcie muzeum zaplanowano na 2015 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Web Spectrum 2018