Kolorowanka dla dorosłego – sposób na stres

16 kwietnia

Kolorowanka dla dorosłego? Brzmi śmiesznie, ale to coraz modniejszy sposób na rozładowanie stresu związanego z pracą i codziennymi obowiązkami. Coraz bardziej skomplikowane wzory pozwalają odciąć się od rzeczywistości i wyciszyć.

Psychologiczne uzasadnienie sensu kolorowania

Z kolorowankami mamy do czynienia od przedszkola. Tak uczyliśmy się dokładności, nie wyjeżdżania za linię, poznawaliśmy kolory. Kolorowanki dla dorosłych pełnią podobną funkcję, tyle że odstresowują, pozwalają odpocząć i uczą kreatywności w świecie, gdzie działamy schematycznie, a prawdziwa pomysłowość to towar deficytowy. Dlaczego kolorowanka? W każdym dorosłym drzemią ogromne pokłady lęku przed oceną. Wypełniając gotowe wzory nie podejmujemy ryzyka, uwalniamy się od poczucia odpowiedzialności za efekt końcowy. Żeby malować trzeba mieć talent, trzeba robić to dobrze – takie mamy przeświadczenie. Żeby kolorować – nie. To bunt bez ryzyka. Bezpieczna forma terapii.

Nasze mamy i babcie robiły na drutach. My zaczynamy kolorować. Obie czynności są mechaniczne i bezmyślne. Obie spełniają tę samą funkcję – pozwalają odpocząć naszym myślom. Mózg nie musi pracować na pełnych obrotach i paradoksalnie odpoczywając najlepiej sobie radzi. To kiedy odpoczywamy wpadamy na najlepsze pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Web Spectrum 2018