Korek to nie tylko zatyczka do wina

14 września

Nawet całkiem zwyczajnie wyglądające drzewa mają swoje sekrety. Bo czy komuś przyszłoby do głowy, że z kory dębu korkowego można stworzyć… parasol albo unikalną pocztówkę?

Garść informacji

Portugalia skrywa wiele tajemnic, które dodają jej niebywałego uroku. Do perełek kraju dorsza i ciasteczek betlejemskich należą na pewno wyroby ze wspomnianego drzewa. Jego uprawa sięga w Portugalii połowy produkcji światowej, dlatego to państwo uznane może być śmiało za ojczyznę dębu. Podróżując łatwo zauważyć przydrożne, okorowane drzewa, charakterystyczne dla krajów strefy śródziemnomorskiej. Z zewnętrznej, obumarłej części kory powstają przyjemnie delikatne w dotyku torebki, portfele, a nawet parasole (co ciekawe takie, które nie przemakają w trakcie deszczu!), natomiast część wewnętrza się regeneruje, dąb żyje nadal, by po 9 – 12 latach znowu przydać się jako materiał do tworzenia pamiątek z tego słonecznego kraju. W ciągu 150 – 200 lat funkcjonowania drzewa, korek jest pozyskiwany mniej więcej 12 razy. Zbiory odbywają się latem lub wiosną i przebiegają dzięki pracy doświadczonych robotników.

Co jeszcze?

Do korkowych akcesoriów należą także na przykład misy, donice, tace, zegary, cukiernice, lampy, paski, odzież, biżuteria czy nawet pendrive’y! Interesującą właściwością materiału jest jego trwałość, którą można sprawdzić obserwując przez lata szczelność butelki wina zatkanej przez niestarzejący się korek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Web Spectrum 2018