Podkarpacie stolicą polskiej enoturystyki?

2 stycznia

Enoturystyka (grec. oinos – wino) to w ostatnich latach bardzo modne zjawisko. Ten rodzaj turystyki dotarł również do Polski i całkiem dobrze się w niej zakorzenił. Jeżeli Ty również chciałbyś zostać enoturystą, zacznij swą przygodę od podkarpackich winnic, dokąd szlaki wędrówek polskich miłośników wina prowadzą najczęściej.

Kraina winem płynąca

Początki winiarstwa na Podkarpaciu sięgają XI wieku, a wówczas jego głównym ośrodkiem był Przemyśl. Tutejsi książęta, żeniąc się z córkami bizantyjskich cesarzy, sprowadzali z Bizancjum i Krymu licznych specjalistów, których zadaniem była produkcja wysokiej jakości win. Drugim obszarem, gdzie z powodzeniem produkowano owy trunek były okolice Jasła. Winnice zlokalizowano wokół zamku Golesz i w pobliżu Kołaczyc, w dolinie Wisłoki. Warto dodać, że w Jaśle corocznie odbywają się Dni Wina, podczas których skosztować można regionalnego „napoju bogów”.

Winnice godne uwagi

  • Winnica Golesz – prawdopodobnie najsłynniejsza polska winnica, której właścicielem jest prekursor polskiego winiarstwa – Roman Myśliwiec. Specjalnością winnicy są przepyszne wina likierowane. Podczas odwiedzin tego miejsca warto udać się do niedaleko położonych ruin zamku Golesz.
  • Winnica Jasiel – jest jedynym na Podkarpaciu winogradem tarasowym, czyli założonym na stromych zboczach w oparciu o utworzone „półki”. Właściciele oferują zwiedzenie plantacji, smakowanie autorskich win, a także nocleg w przytulnym apartamencie ze specjalnym pokojem do degustacji.
  • Winnica Vanellus – położona jest w Jareniówce koło Jasła, skąd widok rozpościera się na panoramę miasta. Na turystę czekają tu wytrawne białe i czerwone wina, a także smaczne domowe jadło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Web Spectrum 2018